İş güvenliği Ekipmanları

İş Güvenliği Ekipmanları Nedir?

Hemen hemen her işin yapılması sürecinde çeşitli güvenlik sorunları oluşabilmektedir. Bu güvenlik sorunları ve riskler çalışanlar ve iş için hayati önem taşımaktadır. Bu riskleri ortadan kaldırmak için iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine uygun çalışma ortamları oluşturmak gerekmektedir. Bu ortamların oluşturulması için iş güvenliği ekipmanları geliştirilmiştir. İş güvenliği ekipmanları nedir?

İş güvenliği ekipmanları çalışanların güvenli bir biçimde çalışması ve yapılan işe göre oluşabilecek risklere karşı önlem almak amacı ile geliştirilmiş ekipman çeşitleridir. Güvenlik ekipmanları başında çalışanın işi yaparken giyineceği korumalı olarak geliştirilmiş, bot, kolluk ve dizlik, kask ve eldiven gibi eşyalar gelmektedir. Aynı zamanda yüksekte ve ağır işte çalışanlar için de düşme riskine karşı geliştirilmiş ekipmanlar bulunmaktadır.

İş Güvenliği Ekipmanları Kullanım Alanları

İş güvenliği hemen hemen her çalışma alanında ihtiyaç duyulan bir olgu ve durumdur. Her işin yapılmasında çeşitli riskler meydana gelmekte ve başta çalışanın canını tehlikeye atmaktadır. Çalışma sırasında gelişebilecek olumsuzluk çalışan ile birlikte çevredekiler ve yapılan iş için de ciddi sorun oluşturabilir. Bu nedenle de iş güvenliği ekipmanları kullanım alanları hemen hemen her çalışma alanı olabilir. Ancak ağır yüklerin taşındığı, indirilip kaldırıldığı ve yüksek platform ve makinelerde yapılan işler yüksek risk grubunda olan çalışma alanlarıdır. Bu alanlar için özel olarak geliştirilmiş düşmeyi engelleyecek güvenlik ekipmanı kullanmak zorunluluk olarak yönetmelikte yer almaktadır.

İş Güvenliği Ekipmanları Çeşitleri

İş güvenliği ekipmanları tamamen işin güvenli bir şekilde yapılabilmesini sağlamak için geliştirilmiş sistemlerdir. Bu iş güvenliği ekipmanları çeşitleri başında ise düşüş durdurucular yer almaktadır. Yüksekte yapılan iş sırasında yüksekte bulunan kişinin düşmesini engelleyecek ve sistemi kilitleyecek bir etki ile güvenliği sağlamaktadır. Düşüş durdurucu güvenlik ekipmanları hayati önem taşıyan ve düşmeyi durduran ya da yavaşlatan sisteme sahip olacak şekilde tasarlanıp üretilmektedir.

İş Güvenliği Ekipmanları Özellikleri

İş güvenliği öncelikle işi yapan çalışanlar için son derece önemli bir kavramdır. Yönetmelik ile çalışma alanlarının güvenli hale gelmesi ve iş güvenliğinin sağlanması ise işverenlerin sorumluluğundadır. İş güvenliği ekipmanları ile istenilen güvenli çalışma alanları oluşturulmaktadır. İş güvenliği ekipmanları özellikleri çalışma alanında oluşacak risklerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak şekilde geliştirilmektedir. Her bir koruyucu eleman, aksesuar ve ekipman kullanım amacına hizmet edecek özellik ve donanımlara sahip bir biçimde üretilmektedir. Bu özellikler tamamen ekipmanların işlevsel bir şekilde çalışıp amacına uygun olarak riski en aza indirmek ve önlemek üzere çalışmasını sağlamaktadır.

İş Güvenliği Ekipmanları Fiyatları

Her ürünün sahip oldukları özellik ve teknik donanım kullanım biçimi ve üretim maliyeti farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar ürünlerin fiyatlarına da yansımaktadır. İş güvenliği ekipmanları fiyatları da bu farklılıklar ile orantılı olarak farklılık göstermektedir. Ekipmanın nitelikleri ve sağladığı avantajlar her çalışma alanı için farklılık gösterebilir. Bu nedenle de kesin fiyat öğrenebilmek için firma yetkilerinden bilgi ve teklif almak gerekebilir.

İş Güvenliği Ekipmanları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tüm ürün ve ekipman seçiminde olduğu gibi iş güvenliği ekipmanları seçiminde de doğru ve ideal seçim yapmak önemlidir. İş güvenliği ekipmanları hayati önem taşımaları nedeni ile seçim konusunda çok daha titiz davranılması gerekmektedir. İş güvenliği ekipmanları seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar kısaca şu şekildedir;

  • Öncelikle ekipmanın kullanılacağı alanın detaylı olarak değerlendirilmesi ve gerekliliklerin listelenmesi gerekmektedir.
  • Sonrasında ise bu gereklilikleri yerine getirecek özellikte olan güvenlik ekipmanları çeşitleri karşılaştırılması ve en etkili olacak ürün seçilmelidir.
  • Güvenilir ve kaliteli ürün almak için güvenilir ve kaliteli hizmet sunan firma ile işbirliği yapmaya ayrıca özen gösterilmelidir.

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Mavi Sk. No:21 İç Kapı No:1 Tuzla/İSTANBUL