Sentetik ve Lifli Halatlar

Sentetik Lifli Halat Nedir?

Hemen hemen her ürün bir amaca ve ihtiyaca yönelik olarak geliştirilmektedir. Ürünlerin tasarım aşamalarında ise ihtiyaca cevap verebilecek özellikleri ürüne kazandırmak için ürünün ham maddesi de belirlenmektedir. Bu tamamen amacına hizmet eden ürünler geliştirmek için yapılmaktadır. Tasarlanan ürünlerin isimlendirilmiş de ya kullanıma ya da ham maddesine göre yapılmaktadır. Farklı alanlarda etkili bir biçimde kullanılan sentetik lifli halat nedir?

Sentetik lifli halatlar; Polyetilen maddeleri ve polyester gibi sentetik bileşenleri kullanılarak üretilen halat çeşitleridir. Sağlam ve dayanıklı yapıları ile birçok farklı alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Yük indirip bindirme ve taşımacılıkta da sıklıkla tercih edilmektedir. Sentetik lifli halatlar tamamen çalışma alanlarında verimliliği ve iş kalitesini arttırmaya yönelik olarak tasarlanmış ürünlerdir.

Sentetik Lifli Halat Çeşitleri

Ürünler kullanım alanlarında duyulan ihtiyaçlara en etkili şekilde cevap vermek adına farklı şekillerde seçeneklerle üretilmektedir. Her bir ürün çeşidi farklı özelliği ile ön plana çıkmakta ve o özelliği ile kullanım alanında avantaj sağlamaktadır. Sentetik lifli halat çeşitleri de sahip oldukları özellikler ile kullanıcıya avantaj sağlamaktadır. Başlıca sentetik lifli halat çeşitleri şu şekildedir;

 • Polipropilen Halatlar
 • Naylon Halatlar
 • Poliamid Halatlar
 • Polyester Halatlar

Sentetik Lifli Halatların Kullanım Alanları

Hemen hemen her ürün kullanıldığı alanda meydana gelen bir ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak geliştirilir. Halatlar işlevselliği bulunan çok amaçlı ürünlerdir.  Çekme,  indirme,  kaldırma,  sabitleme,  taşıma gibi çeşitli amaçlara hizmet edebilmektedir. 

Sentetik lifli halatlar oldukça dayanıklı ve kullanışlı ürünler arasında yer almaktadır. Bu nedenle de farklı çalışma alanlarında kullanılmaktadır.  Sentetik lifli halatların kullanım alanları genel olarak şu şekildedir; 

 • İnşaat sektörü
 • Nakliye ve lojistik
 • Depo ve Hangar
 • Çittçilik çalışmaları vb.

Sentetik Lifli Halatların Özellikleri

Sentetik lifli halatların üretiminde sentetik ve naylon bileşenleri kullanılmaktadır.  Bu halatların tasarımı ve üretimi kullanım alanlarında duyulan ihtiyaçlara göre yapılmaktadır. Sentetik lifli halatların özellikleri de iş verimliliğini arttıracak yönde geliştirilmiştir.  Sentetik lifli halatların çeşitlerine göre sahip oldukları özellikler farklılık göstermektedir.  Ancak temelde dış etkenlere karşı dayanıklı,  sağlam ve işin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayacak niteliktedirler. 

Sentetik Lifli Halat Fiyatları

Tüketici için alınacak ürünün fiyatı da büyük bir öneme sahiptir.  Bu durum sentetik lifli halatlar için de geçerlidir. Doğru ve kaliteli sentetik lifli halatı en uygun fiyata satın almak her tüketicinin isteyeceği bir şeydir. Sentetik lifli halat fiyatları nedir?  Sentetik lifli halat fiyatları halat çeşitlerine ve sahip oldukları özelliğe göre değişmektedir. Halatların fiyatları üzerinde sahip olduğu teknik donanım ve üreticiye maliyeti oldukça etkili olmaktadır.

Sentetik Lifli Halat Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Doğru ürünü seçmek ihtiyacın en etkili şekilde giderilmesi için son derece önemlidir.  Sentetik lifli halat alırken ihtiyaca uygun ürün almam gerekir. Sentetik lifli halat seçiminde dikkat edilecek hususlar şu şekilde sıralanabilir;

 • İlk yapılması gereken sentetik halatın kullanılacağı işi ve bu iş için neyin gerektiğini çok iyi tanımlamak gerekmektedir
 • Sonraki aşama ise alınması planlanan sentetik lifli halatın iş verimliliğini arttırmak için hangi özellikleri taşıması gerektiğini belirlemektir. 
 • Bu özellikleri taşıyan halat çeşitleri karşılaştırılarak mevcut ihtiyaçları ve kısa süre sonra oluşabilecek ihtiyaçları karşılayacak halat tespit edilmelidir. 
 • Sentetik lifli halat alınacak olan firmanın güvenilir ve kaliteli hizmet sunması da doğru ürün seçiminde önemlidir.
 • İhtiyaçların tanımlanması ve bu ihtiyaçlara en iyi cevap verecek olan sentetik lifli halat çeşidinin belirlenmesi noktasında firma temsilcilerinden yardım alınmalıdır. 

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Mavi Sk. No:21 İç Kapı No:1 Tuzla/İSTANBUL