Vinç Ekipman ve Aksesuarları

Vinç Ekipman ve Akesuarlı Nedir?

Vinçler hayatımızı kolaylaştıran kaldırma ve taşıma araçlarıdır. Son yıllarda her sektöre uygun vinçler üretilmekte ve farklı donanımlarla farklı ihtiyaçlara cevap verebilmektedirler. Vinçlerde en önemli şey kaliteli malzemeden üretilmiş olmasıdır. Vinç yapımında ve bakımında kullanılan parçalar ve farklı donanım sağlaması için vinç sistemine eklenen parçalar vinçlerin ekipman ve aksesuarlarını oluşturur. Bu parçaların kalitesi vincin performansını, güvenliğini ve ömrünü bire bir etkileyen faktörlerdir. Bu anlamda vinç ekipman ve aksesuarları çok önemlidir. .

Caraskal

Ekstra bir güç gerektirmeden yükü kaldıran ve durduran sisteme caraskal denir.  Aynı yöne doğru dönüş yapan iki sabit makara ve bir de hareketli serbest makaradan oluşan bir sistemi vardır. Kaldırma kuvveti düşük olduğu için kaldırma işlemini daha uzun sürede tamamlamaktadır. Boyutlarının küçük olması ve kullanım kolaylığı küçük işletmelerde yaygın olarak tercih edilme sebebidir.

Tek başına bir vinç türü olduğu gibi başka vinçlere eklendiğinde vinç ekipmanı da sayılabilmektedir.

Vinç Tekerleği

GS50 Çelik döküm, 4140 Islah çeliklerinden ve dökme demirden üretilen vinç tekerlerinde öncelik sağlamlıktır. 100mm den 1250mm çapları arasında tercih sunan vinç tekerleri DIN yönetmeliğine uygun olarak üretilmektedir.

Vinç tekeri grubunda, teker, mil, disli, rulman yataklari ve kaplin bulunmaktadır. Tüm bunlar vincin seri ve güvenli yol alması amacıyla Avrupa standartlarında üretilmektedir.

Vinçlerde tekerlek hesaplarının nasıl yapılacağı Alman standartı DIN15070 de verilmiştir. Tekerleklerin malzemesi çelik, çelik döküm veya demir döküm olur. Tekerlekler ve raylar yerel yüzey basıncı ile zorlanırlar. Hesaplar yerel yüzey basıncına bağlı olarak yapılır

Firmamızdaki vinç tekerleri Avrupa standartlarında ve kaliteli tekerlerdir.

Vinç Elektrik Besleme Sistemleri

Vinçlerin güvenli çalışmasını sağlayan en önemli ekipmanlardandır. Bu gruba dahil edilenler, gergi ayar aparatı, ara besleme aparatı, çekme kolu aparatı, açık bara sistemleri, akım alma arabası, gergi kolektörü, bar bağlantı aparatı, sürücü kolu, enerji besleme kutusu, sabit askı, profiller, profil bağlantı aparatları, kablo arabaları. Vinç elektrik besleme sistemlerimiz kaliteli ve uzun ömürlüdür.

Halatlar

Halatlar vincin çalışması için çok önemli parçalardır. Vincin güvenliğinde direkt etkili olan halatlar, çelik ve polyester olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. Vinçlerdeki halat seçimi kaldırılacak yükün ağırlığı, Kullanılacağı vincin türü ve çalışma şekli düşünülerek eklenir. Halatlar, aşınmaya, yorulmaya, dönmeye ve korozyona karşı dayanıklılığı baz alınarak kullanılmaktadır.

Çelik halatlar vinçlerde istenilen bütün şartları yerine getirirler. Küçük çaplarda yüksek mukavemet değerleri vardır. Her yöne eğilip bükülebilirler. Kendi ağırlıkları, taşıma güçlerine karşın çok küçüktür. Aşınmalara karşı dayanıklıdırlar. Bakımları da çok basittir.

Çelik tel halat: lifli veya çelik tellerle örülmüş bir bütünün etrafına, en az bir kat halinde sarılmış çelik tellerden oluşan damarların meydana getirdiği bir mamuldür

Kullanılmadan önce bir iki saat boşta çalıştırılmalıdır. Çünkü ilk kullanımda tellerin yerine oturması gerekir. Halatların düzenli yağlanması onun ömrünü etkileyecektir.

Halatların sağlamlığı vinçlerin güvenliği için çok önemlidir. Firmamızdaki halatlar Avrupa standartlarında, kaliteli ve uzun ömürlü halatlardır.

Vinç Motoru

Vinçlerde genellikle farklı motorlar kullanılıp asıl vinç motoru kullanan firmaların sayısı çok azdır. Olması gereken  mekanik balatalı motorlar  kullanılmasıdır. Vinçlerin yüksek performansta çalışması için doğru ve sadece vinçler için üretilmiş motorların kullanılması gerekmektedir. Vinç motorları kullanıldıkları yere göre vinçlerin hareket yönlerini belirlerler. Yürütme motorları ve kaldırma motorları olmak üzere 2 gruba ayrılır. Vinç motorlarında:

  • Başlangıç momentleri çok yüksek olmalıdır,
  • Kısa mola verilerek performans artırılmalıdır.

· Özel durumlarda  gereken istekleri yerine getirmelidirler.

Firmamızdaki vinç motorları, Avrupa standartlarında, kaliteli ve uzun ömürlü motorlardır.

Vinç Sürücüsü

Vinç sürücüsü, hız kontrol cihazıdır. Vinçlerin güvenlikli çalışması sağlayan için gerekli sistemdir. mekanik fren balataları ve frenleme dirençleri ile birlikte vinçlerin hızlarını kontrol ederken aynı zamanda sorunsuz çalışmalarını da sağlar. Firmamızdaki vinçlerinizde kullanılan vinç sürücüleri, garantili ve dayanıklı ürünlerdir.

Vinç Redüktörü

a)Kaldırma işlevi için oluşturulmuş redüktörler, helisel dişli şeklinde üretilen redüktörlerdir. Kaldırma hızları ortalama 3/5 metre arasındadır. Ses çıkartmazlar.

b)Yürüme işlevi için oluşturulmuş redüktörler, helisel ve sonsuz dişli şeklinde üretilen redüktörlerdir. Yürüme hızları dakikada 15/20 metredir. GG20 - GG22 pik malzemeyle üretilmiş, dünya standartlarında redüktörlerdir. 50 tona kadar taşıma kapasiteleri vardır.

Redüktörlerin belli sürelerde yağlanıp bakımının yapılması ömürlerini artıracaktır. Firmamızdan temin edilen redüktörler kaliteli ve garantili ürünlerdir.

Vinç Güvenlik Ekipmanları

1) Çarpışma Önleyici Sistem

2) Elektronik Aşırı Yük

3) Elektronik Ekranlar

4) Işıklı Uyarı Sistemleri

5) Sesli Uyarı Sistemleri

6) Vinç Salınım Kontrol Sistemi

Vinç Kumandaları

Buton Kumanda

Buton kumanda, elektrik iletimini başlatıp durdurmak için kumanda butonları kullanılır. Kullanım amacına göre farklı türlere ayrılır. (MIKE, CHARLIE, NPA-CP) Tercihinize ve ihtiyacınıza göre seçeceğiniz buton kumandalar, garantili ve sağlam ürünlerdir.

Radyo Kumanda

Uzun menzilli haberleşme sağlayan radyo dalgalarıyla çalışan kumandalardır. Tek hız ve çift hız olmak üzere türlere ayrılırlar. Vincinize ekletme olanağınız olan radyo kumandalarımız, garantili ve sorunsuz ürünlerdir.

Joystick Kumanda

Bilgisayar destekli kontrol sağlayan kumandalardır. Hız kademelerine ve hareket çeşitlerine göre gruplara ayrılır. İhtiyacınıza göre seçebilme şansınızın olduğu kumanda çeşitlerimizin hepsi Avrupa standartlarında ve garantili kumandalardır.

Exproof Kumanda

Yanma ve patlama riskine karşı korumalı kumandalardır. Firmamızda tercihinize göre taktırabileceğiniz Exproof Kumandalarımız çeşitli güvenlik testlerinden geçmiş, kaliteli ve garantili ürünlerdir.

Duvar Tipi Kumanda

Duvara monte edilip oradan kontrol sağlayan kumanda çeşitlerine duvara monte kumanda denir. Bu tip kumandayı tercih edenler için kumandalarımız, kullanışlı ve uzun ömürlüdür.

Vinç Başlık Kirişi

İki ayak arasındaki tamamlayıcı üründür. Vinçlerin yürüme işlevleri için gerekli olan bölümdür. Problem çıkartmadan çalışır. Sessiz çalışma konforu sağlar. Avrupa standartlarında üretilmiş, garantilidir.

Vİnç Kancası

Vinçlerde en çok kanca takımı kullanılır. Kanca takımı şu üç birleştirme elemanından oluşur;

1. Komple makara,

2. Kanca ,

3. Kanca ve halat makaralarını birleştiren konstrüksiyon

Vinç Frenleri

 Frenler vincin güvenliği için olmazsa olmaz parçalarıdır. 3 grupta incelenir.

1)Tutma ve durdurma frenleri: Yükü kaldırıp indirirken istenilen yükseklikte tutmak için kullanılır.

2)Yürüyüş frenleri:  Yatay hareketleri durdurmak için kullanırlar.

3. İndirme frenleri:  Sadece dikey hareketlerde iniş hızını ayarlamakta kullanılırlar.

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Mavi Sk. No:21 İç Kapı No:1 Tuzla/İSTANBUL