Hidrolik ve Mekanik Yük Ekipmanları

Hidrolik ve Mekanik Yük Ekipmanları Nedir?

Hidrolik sistemi, sistem içerisinde yer alan akışkanın mekanizmadan aktarılan gücü iletilmesi sonucunda çalışan elemanların oluşturduğu yapıdır.  Hidrolik sistem sayesinde büyük bir güç elde etmek mümkün olmaktadır.

Hidrolik sistemin kuvvetleri ve hareketleri, diğer sürtünmeli sistemlere göre çok daha kolay ve yüksek verimle iletmektedir. Bu özelliği ile makine üretiminde ve endüstriyel uygulama alanlarında kullanılmakta ve çok çeşitli avantaj sağlamaktadır.

Mekanik sistem, faydalı bir iş yapmak amacı ile gücü ileten, biriktiren ve farklı şekilde kullanılmasını sağlayan sistemlerdir. Enerji kaynağından almış olduğu hareketi işin yapılacağı kısma iletmektedir.

Yük ekipmanları, yükün kaldırılması ve indirilmesi işlemini yerine getiren sisteme sahip ekipmanlar olarak tanımlanmaktadır. Yük bir malzeme, kütle olabileceği gibi insan da olabilmektedir.  Endüstriyel alanda kullanılan yük ekipmanları işlerin yapılması aşamasında doğrudan etkili olan yük kaldırma ekipmanları olarak kullanılmaktadır.

Hidrolik ve Mekanik Yük Ekipmanlarının Çalışma Sistemi ve Bölümleri

Hidrolik ekipmanında kullanılan devrenin ana kısımları şu şekildedir;

 1. Pompa
 2. Tank / Depo
 3. Kullanıcı Elemanlar: Silindir, hidrolik motor, vb.
 4. Akümülatörler
 5. Bağlantı Elemanları: Boru, hortum, vb.
 6. Valfler
 7. Filtreler
 8. Sızdırmayı Önleyici Elemanlar
 9. Gösterge ve Aksesuarlar
 10. Soğutucular

Makineler insan gücünün çok daha fazlası güç ile iş yapabilme özelliğine sahiptirler. Daha doğrusu az bir gücü dahi çok fazla güce dönüştürerek kullanılmasını sağlarlar.

Hidrolik sistemi de yük kaldırma ekipmanlarının profesyonel bir şekilde çalışmasında etkili olmaktadır. Hidrolik sistemde rahatça iç içe geçebilen iki silindir içinde hava ve hidrolik sıvısı sızdırılmadan basınç ile hareket etmektedir. Bu hareket işlemi ile  dar yapıda olan hidrolik silindirleri tonlarca ağırlıktaki yükü kaldırabilecek güç üretmektedir.

Mekanik sistemin çalışmasını ve güç iletiminin planlı bir şekilde yapılmasını sağlayan kısımları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Hareket ileten birimleri; dişli, çark, kayış, kasnak ve zincir,
 • Destekleme elemanları; akslar, yataklar ve miller,
 • İletim elemanları, kaolin ve kavramlar ( motor ve mekanik sistemler arasında yer alır)
 • Bunlara ek olarak depolama elemanları ve bağlama elemanları bulunmaktadır.

Hidrolik ve Mekanik Yük Ekipmanlarının Kullanım Alanları

Genel adı ile kaldırma ekipmanları olarak bilinen yük ekipmanları farklı teknik özelliklere sahip olsalar da yük indirip kaldırma amacı ile kullanılmaktadır. Bulunduğu konum itibari ve ağırlığı nedeni ile insan gücü ile taşınması zor ve tehlikeli olan yüklerin güvenli bir şekilde taşınmasını saklamamaktadırlar. Endüstriyel alanlarda ve ticari alanlarda başta olmak üzere farklı sektörlerde hidrolik ve mekanik yük kaldırma ekipmanları kullanılmaktadır. Başlıca kullanım alanları şu şekildedir;

 1. İnşaat sektörü
 2. Ticari işletmeler
 3. Üretim ve depolama alanları
 4. İş merkezleri
 5. Lojistik ve Nakliye Firmaları
 6. Tadilat Restorasyon Çalışma Alanları

Elle Yük Kaldırmanın Risklerine Karşılık Yük Ekipmanları Kullanımı

Ağır yüklerin taşınması ve indirilip kaldırılması insan gücü ile hem zor olmakta hem de çeşitli riskler barındırmaktadır. Bu nedenle de yük kaldırma ekipmanları son derece güvenli bir biçimde yükün indirilip kaldırılmasında önem taşımaktadır. Ağır yüklerin hızlı ve seri bir şekilde ticaret zincirine katılabilmesi yük ekipmanları ile sağlanmaktadır. Yine bu işlemin güvenli bir şekilde yapılabilmesi de son derece önem arz etmektedir.

İş güvenliği açısından yük kaldırma ekipmanları çok çeşitli sektörlerde en etkili şekilde kullanılmaktadır. Elle kaldırma işleminden kaynaklanacak risklerin önlenmesi için yük kaldırma ekipmanları kullanılmaktadır. Profesyonel, tasarım ve üretim aşamasından geçen yük ekipmanlarının doğru kullanımı ile iş güvenliği sağlanmaktadır.

Yük ekipmanlarının özellik ve donanımlarını uygun alanlarda kullanılması da güvenlik açısından önemlidir. Sahip oldukları teknik donanım sayesinde farklı iş sektörlerinde etkili olmaktadır. Yapılacak işin derecesi ve düzeyine uygun olan ekipman tercihi ile oluşabilecek riskleri önlemek mümkündür.

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Mavi Sk. No:21 İç Kapı No:1 Tuzla/İSTANBUL