Makaslı Yük Platformları

Makaslı Yük Platformu

Makaslı yük platformu erişim sağlanmak istenen bölgeye erişim sağlamanın güç olduğu durumlarda kullanılan bir makinedir. Genel olarak insan gücünün yetmeyeceği noktalarda ve özellikle inşaat sektöründe makaslı yük platformları kullanılmaktadır.

Kullanımı oldukça basit olan bu makineler birçok kolaylık sağlamaktadır. Bu kolaylıklar arasında ilk akla geleni insanların işlerini kolaylaştırma özelliği bulunmasıdır. Bu sayede hem insan gücü hem de zaman tasarrufu sağlanmış olur.

Makaslı yük platformları, kullanıldıkları yere göre farklı özelliklere sahip olabilir. Ancak genel anlamda benzer bir çalışma mantığı etrafında üretilmektedir. Kullanıldıkları alanlarda çalışan kişilere büyük kolaylık sağlamaktadır.

Makaslı Yük Platformu Nedir?

Makaslı yük platformu, yüksekliği değişen yüklerin taşınması ve yükleme ya da boşaltma işlemlerinin yapılması için tasarlanmış bir makinedir. Platformun alt kısmında yer alan makas mekanizması sayesinde yüksekliği ayarlanabilir.

Makaslı yük platformları, manuel veya elektrikli olarak çalışabilirler. Elektrikli modeller, makas mekanizmasını ve hareket sistemini elektrik motorlarıyla çalıştırarak daha verimli bir işleme sahiptirler.

Makaslı yük platformları, yükseklik ayarlanabilme özelliği sayesinde iş güvenliği sağlar ve yüksek yerlerde çalışma imkânı sunar. Ayrıca platformların çoğu tekerlekli olduğundan, makaslı yük platformlarının taşınması ve depolanması kolaydır.

Makaslı Yük Platformu Çeşitleri Nelerdir?

Makaslı yük platformları kullanım alanlarına göre farklı çeşitlerde üretilmektedir. Her ne kadar farklı çeşit makaslı yük platformu bulunsa da hepsinin temel amacı aynıdır. Erişilmesi zor alanlara yüklerin taşınması konusunda oldukça etkili olan makinelerdir.

Makaslı yük platformları, birçok farklı model ve boyutta mevcuttur. Küçük modeller, bir kişinin kolayca kullanabileceği hafif yükleri taşımak için kullanılırken, büyük modeller daha ağır yüklerin taşınması için kullanılır.

Günümüzde pek çok farklı sektörde kullanılan ve oldukça kolay kullanım özelliklerine sahip olan makaslı yük platformu çeşitlerini şu şekilde sıralamamız mümkündür;

 • Akülü makaslı yük platformu
 • Manuel makaslı yük platformu
 • Tek makaslı yük platformu
 • Dizel makaslı yük platformu
 • Çift makaslı yük platformu

Bu makaslı yük platformları içerisinde yer alan dizel makaslı yük platformu, genel olarak dış mekânda yapılan çalışmalar esnasında kullanılmaktadır. Çünkü dizel makaslı yük platformu zorlu koşullara daha dayanıklı olan bir makaslı yük platformu modelidir.

Aynı zamanda çalışması esnasında çok fazla gürültü yapması nedeni ile dizel makaslı yük platformları dış ortamlarda kullanılmak için daha elverişlidir. Çalışması esnasında yaydığı kötü koku da iç mekanlarda istenmeyen bir durumdur.

Makaslı Yük Platformu Fiyatları

Makaslı yük platformu fiyatları konusunda birçok farklı faktörün etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu faktörler arasında makaslı yük platformunun çeşidi, kullanılacağı alan ya da bu makineden kaç tane gerekli olduğu gibi faktörler bulunmaktadır. Taşınması gereken yük miktarına göre makaslı yük platformu sayısının da artabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle de makaslı yük platformu fiyatları pek çok farklı etkenin bir araya gelmesi ile değişim göstermektedir.

Genel olarak daha büyük boyutta makaslı yük platformları, diğer tiplere göre daha yüksek maliyetli olabilmektedir. Bu sebeple de makaslı yük platformu makinesinin kullanım alanı oldukça önemli bir etken olmaktadır.

İnşaat sektörü gibi geniş alanlar için kullanılacak olan makaslı yük platformları hem daha büyük boyutlarda olmalı hem de sayıca daha fazla olmalıdır. Bu sebeple de makaslı yük platformu fiyatları değişmektedir.

Makaslı Yük Platformu Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok farklı sektörde kullanılan makaslı yük platformlarının birçok özelliği bulunmaktadır. Makaslı yük platformları kullanım alanlarına göre değişik tipte üretilmektedir. Bazı makaslı yük platformları inşaat gibi geniş alanlarda kullanım için daha uygundur. Makaslı yük platformu özelliklerini ise şöyle belirtebiliriz;

 • Kullanım alanı geniştir
 • Farklı tipte makaslı yük platformları vardır
 • Kullanımı oldukça kolaydır
 • İş güvenliği standartlarına uygundur
 • İnsan gücü ve zaman tasarrufu sağlar
 • Değişik yük taşıma kapasiteleri vardır
 • Bazı tipleri gürültülü olabilir
 • Erişilmesi zor bölgelere kolaylıkla erişim sağlar
 • Dayanıklıdır
 • Uzun ömürlüdür

Makaslı Yük Platformu Kullanım Alanları Nerelerdir?

Makaslı yük platformları, genellikle yüksek raf sistemleri veya kamyon/taşıt yükseklikleri için kullanılır. Platformlar, çeşitli endüstrilerde, depolarda, fabrikalarda, limanlarda ve inşaat alanlarında kullanılmaktadır. Ayrıca, yangın söndürme ekipleri ya da kurtarma ekipleri gibi acil durumlarda da makaslı yük platformları kullanılabilir. Bu sebeple makaslı yük platformlarının kullanım alanları oldukça geniştir.

Makaslı Yük Platformu Bakımı Nasıl Yapılır?

Makaslı yük platformlarının düzenli bakımı, iş güvenliği ve uzun ömür açısından son derece önemlidir. Makaslı yük platformunun bakımını yapmak, platformun verimli çalışmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Herhangi bir hasar veya aşınma durumunda, parçaların değiştirilmesi ya da onarılması gerektiğinde, öncelikle platformun üreticisi tarafından önerilen yöntemler takip edilmelidir. Makaslı yük platformlarının bakım aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Güvenlik önlemlerinin alınması
 • Platformun temizliğinin yapılması
 • Yağlama
 • Parça değişimi
 • Elektrik bağlantıları
 • Test etme

Makaslı yük platformlarının bakımı yapılacağı zaman, platformun altında kalmamak ve platformun düşmemesini sağlamak için güvenlik önlemleri alınmalıdır. Platformun toz, kir, yağ ve diğer kalıntılardan temizlenmesi gerekmektedir. Bu adım, platformun daha verimli çalışmasını sağlayacak ve aşınma ve yıpranmayı azaltacaktır.

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Mavi Sk. No:21 İç Kapı No:1 Tuzla/İSTANBUL