Yük Asansörü

Yük Asansörü Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile birlikte teknoloji ürünü olan alet ve ekipmanlar yaşamın içinde daha çok yer almaya başlamıştır. Her alanda ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak teknolojiden faydalanılmak mümkün olmaktadır. Yük asansörleri de bu teknoloji ürünlerinden birisi olarak insan yaşamına etki etmektedir.

Asansör, yüksek katlı yapılara ulaşımı kolaylaştıran dikey olarak hareket etme özelliğine sahip olan sistemlerdir. Asansörler yük ve insan taşımak için tasarlanmışlardır. Yük asansörü çeşitli iş alanlarında yük taşımacılığının daha etkili ve pratik bir şekilde yapılması için tasarlanmış asansör çeşitleridir.

Yük Asansörü Kullanım Alanları

Yük asansörleri çeşitli alanlarda taşıma işlemi sırasında kullanılabilmektedir. Başlıca sayılabilecek yük asansörü kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir;

  1. İnşaat: Ağır yüklerin en çok kullanıldığı alan olan inşaat sektöründe  yük asansörleri en etkili şekilde kullanılabilmektedir. Yüksek katlı yapıların her katına yük asansörü ile malzemeler rahatlıkla taşınabilir.
  2. Lojistik ve Kargo: Lojistik ve kargo işlemleri sırasında ağır yükler bir yerden başka bir yere sıklıkla yer değiştirmektedir. Bu işlemin yapılmasında da yük asansörleri ile pratik olarak yapılabilmektedir.
  3. İş Merkezi: Farklı ticari işletmelerin bir arada olduğu iş merkezlerinde malzeme ve ticari ürünler toplu olarak gelmektedir. Bu yükleri de  taşınmasında da yük asansörlerinden faydalanılmaktadır.
  4. Fabrika ve Üretim Merkezleri: Fabrikalarda çeşitli ürünler üretilmektedir. Ham madde ve üretilen ürünlerin taşınması sürecinde ciddi zorluklar yaşanmaktadır. Bu alanda yük asansörü çeşitleri kullanılması ile sürecin istenilen kalitede ve hızda ilerlemesi mümkün olmaktadır.

Yük Asansörü Kullanımının Avantajları

Teknolojinin kullanılması ile elde edilen  alet ve sistemler ihtiyacı karşılarken büyük oranda avantaj sağlamaktadır. Bu manada teknoloji ürünü ola  yük asansörü çeşitlerinin kullanımı da birçok kolaylığı beraberinde getirmektedir.

 Yük asansörü kullanımının avantajları genel anlamı ile  şu şekildedir;

  1. Zaman Tasarrufu: Normal şartlarda çok daha uzun sürede tamamlanacak olan taşıma işlemlerinin çok daha kısa sürede tamamlanması yük asansörü sayesinde olmaktadır.
  2. Maliyet Düşürmesi: Uzun sürede çok daha fazla insan ile yapıldığında çok daha maliyetli olacak işin daha düşük maliyet ile tamamlanmasında etkili olmaktadır. Ayrıca hız kazandırması ile de daha fazla iş yapma imkanı sağlayarak maliyetin düşürülmesinde etkili olmaktadır. 
  3. Enerji Tasarrufu: Yük taşıma sırasında sadece yukarı çıkma süresinde motor gücünden yararlanarak çalışan asansör enerji tasarrufu sağlamaktadır. Düşük enerji ile daha çok iş yapma imkanı sunmaktadır.

Yük Asansörü Teknik Özellikleri ve Çeşitleri

Yük asansörü tasarımı ve üretiminde temel prensip  çok yüksek ağırlığı olan eşya ve malzemelerin mümkün olduğunca kolay bir şekilde taşınmasını sağlamaktır. Bu nedenle de yük asansörü yapımı aşamasında teknik açıdan bu prensibe hizmet eden teknolojiden yararlanılmıştır. Genel anlamda yük asansörlerine kaldırma ve taşıma işlemine hız, güvenlik ve konfor kazandırmayı destekleyen teknik özellikler kazandırılmaktadır.

Yük asansörleri kullanılacağı alana göre tek kolonlu, çift kolonlu ya da dört kolonlu olarak üretilmektedir.  Kullanım alanına uygun olacak yük asansörü ile maksimum düzeyde  verim elde etmek mümkün olmaktadır.

Yüksek bir hıza sahip olmayan yük asansörleri güvenli bir taşıma yapma imkanı sunmaktadırlar. İnsan gücü ile kaldırılması neredeyse imkansız olan 100 -15000 kg ağırlıkta olan yük taşıma kapasitesine sahiptirler.

Başlıca yük asansörü çeşitleri ise şu şekildedir:

  • Makaslı yük asansörü: Kullanım alanının özelliğine göre tasarlanabilen ve özel güvenlik önlemi alma imkanı bulunan yük asansörü çeşididir.
  • Rampalı yük asansörü: Taşımacılık işlemlerinde yer tasarrufu sağlayan ve hareketli bir sisteme ( katlama ve ter değiştirme) sahip olan yük asansörü çeşididir.
  • Halatlı yük asansörü: 30 metrelik mesafede yük taşıma imkanı sunan ve 10.000 kg yük taşıma kapasitesine sahip olan yük asansörü çeşididir.

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Mavi Sk. No:21 İç Kapı No:1 Tuzla/İSTANBUL