Halatlı Yük Asansörü

Halatlı Yük Asansörü Nedir?

Yüksek katlı binaların kullanımının başlaması ile birlikte çeşitli iş kolları da bu yüksek katlı binalarda yapılmaya başlanmıştır. Bu yapıların inşaatı da dahil olmak üzere çeşitli çalışma kollarında çok yüksek ağırlıkların indirilip kaldırılması gerekmektedir. Bu işlem ise insan gücü ile yapımı hem çok zor hem de riskli olan bir iştir. Bu riskin ortadan kaldırılması ve ağırlıkların daha konforlu bir şekilde taşınabilmesi için yük asansörleri tasarlanmış ve üretilmeye başlanmıştır.

Yük asansörleri yapımında kullanılan teknik detaylara göre farklılık göstermektedir. Yük asansörleri yapımında kullanılan teknik detaylar asansörlerin genel özelliğini ve kullanım alanını etkilemektedir. Halatlı yük asansörü 10 metre ile 30 metre mesafede yapılacak olan ağırlık kaldırma ve taşıma kapasitesine sahip olan asansör çeşididir. 10.000 kg gibi çok ağır olan eşya ve malzemelerin taşınmasına olanak sağlayan sisteme sahiptir.

Halatlı Yük Asansörü Çalışma Prensibi ve Teknik Detayları

Halatlı yük asansörü düzeneğinde sistemin motoru asansör boşluğunun en üstünde yer almaktadır.  Yük asansörü kabini ise halatlarla oluklu bir makara yardımı ile kasnaklara ve sisteme bağlanıyor. Bu makaralar hareketin aktarılmasını sağlayan çemberler olarak görev almaktadır.

Elektrik kuvveti tahriki sonucu motorun sistemi harekete geçirmesi ile yük kabini yukarıya çıkmaktadır. Halatlar bu hareketi ile iki nokta arasında gidip gelerek asansörün çalışmasını sağlamaktadır. Halatlı yük asansörü çalışma prensibi bu harekete dayalı ve sistematik olarak gerçekleşmektedir.

Halatlı asansör teknik detayları;

 • Halatlı yük asansörü taşıma kabini çelik konstrüksiyonlar ile 3 - 4 mm baklava dilimi modelinde saç ile üretilmektedir.
 • Çelik asansör kuyusu yere betonlarla sağlam bir şekilde bağlanmaktadır. Asansör kuyusu çelik plakaların kaynak ile birleştirilmesi sonucu üst üste gelecek şekilde katlar boyunca yükseltilmelidir.
 • Çelik asansör kuyusunun en üstüne ise ana taşıyıcı motor ve redüktör grubu elemanlar yerleştirilmektedir.  Emniyet switchleri ve fren mekanizması da bu bölümde yer almaktadır. Bu sistem sayesinde asansör güvenli bir şekilde inip kalkmaktadır.
 • Yük asansörü kabini insan asansörlerine oranla daha çok yıpranır. Bu süreç ilk olarak asansörün görünen ve ilk kullanılan yüzeyinde gerçekleşir. Bu nedenle de endüstriyel boyalar ile yapılan boyama ile deformasyonun önüne geçmek amaçlanmaktadır.
 • Kabinin hareketi uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmektedir.

Halatlı Yük Asansörü Güvenlik Sistemi

Yük asansörlerinin sağlam ve güvenilir bir sisteme sahip olmaları oldukça önemlidir. Halatlı yük asansörü güvenlik sistemi özellikleri şu şekildedir;

 • Sağlam ve dayanıklı olan halatlı yük asansörü 10.000 kg a kadar olan çok ağır yüklerin 30 m yüksekliğe kadar çıkarılmasını sağlamaktadır.
 •  Halatlı yük asansöründe tek bir halat yükü çekme özelliğine sahipken, 4 halat bulunmaktadır. Bu sayede de olası bir halat kopması halinde diğer halatlar platformun düşmesini önlemektedir.
 • Gereksiz iniş çıkış hareketi önleyen bir güvenlik sistemi bulunmaktadır.
 • Enerjinin düşük gelmesi halinde pano otomatik olarak koruma moduna geçmektedir.
 • Acil durumlarda hızlı bir şekilde panoyu kapatmak için pano üzerinde stop düğmesi yer almaktadır.

Halatlı Yük Asansörlerinin Fiyat ve Avantajları

Halatlı yük asansörü ceşitlerinin sahip olduğu özellikleri ile kullanıcısına sunduğu başlıca avantajlar şu şekildedir;

 1. Güvenli ve sağlıklı bir çalışma alanı oluşturarak, iş sağlığı ve güvenliği kanununa uygun olması,
 2. 30 metre gibi yüksek mesafeye, 10.000 kg gibi ağır bir yükün çıkarılmasına olanak sağlar,
 3. Periyodik bakımları yapılması halinde uzun süre en verimli şekilde kullanım imkanı sunar,
 4. Firmanın profesyonel hizmet verebilmesini destekler.

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Peker Sk. No:21/A Tuzla/İSTANBUL