Özel Transpaletler

Özel Transpaletler Nedir?

Transpalet ağır yüklerin en etkili şekilde taşınması için tasarlanmış olan yardımcı araçlardır. Transpalet çeşitleri özellikle palet üzerinde bulunan malzeme ve yüklerin taşınması için tasarlanmış ve üretilmiştir.

Transpaletlerde genellikle iki adet çatal bulunmaktadır. Bu çatallar palet boşlukları arasına yerleştirilir, hidrolik pompa sistemi ile kaldırma işlemi yapılarak palet yerden yükseltilerek yatayda taşıma işlemi yapılmaktadır. Transpalet çeşitleri sahip olduğu teknik özelliklere göre farklı kullanım imkanı sunmaktadır. Bu özellikler doğrultusunda kullanım şekillerinde de bazı değişiklikler olmaktadır.

Özel transpaletler genellikle işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tamamen yapılacak olan işe yönelik olarak geliştirilmiş transpalet çeşitleridir. 

Özel Transpalet Tasarımı ve Özellikleri

 1. Kullanım alanında yapılacak işin en iyi şekilde yapılmasını sağlayacak teknik özelliklere göre tasarım yapılmaktadır.
 2. İhtiyaç doğrultusunda hazırlandığı için genellikle verimlilik düzeyi oldukça yüksektir.
 3. Yük kapasitesini arttırmak için genellikle çatal uzunluğu ve genişliği arttırılmaktadır.
 4. Özel transpalet çeşitlerinde uzun ömürlü olmalarını, güvenli ve konforlu kullanım imkanı sunmalarını sağlayacak özelliklere mutlaka yer verilmektedir.
 5. Mevcut özel transpalet çeşitleri arasından birçok işletmenin aradığı özellikte ürünler bulunmaktadır. Ancak farklı özelliklere sahip transpalet ihtiyacı olması halinde yeni bir tasarım ve üretim yapılmaktadır.
 6. İş sağlığı ve güvenliği açısından ekstra önlem alınması gereken durumlarda özel transpalet tasarımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Özel Transpalet Kullanım Alanları

Ağır ve paletli yük kullanımının yoğun olduğu birçok iş kolu bulunmaktadır. Bu işlerin yapılması için çeşitli özelliklere ve donanımlara sahip transpaletlere ihtiyaç duyulmaktadır. Ağır yüklerin seri bir şekilde kullanılması gereken her iş alanı özel transpalet kullanım alanları arasında yer alabilmektedir. Özel transpalet tamamen işletmenin ihtiyacı doğrultusunda özel olarak üretilen araçlardır.

Özel Transpalet Kullanım Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. İş makinesi kullanımı kesinlikle dikkat ve özen gerektirmektedir. Basit bir iş makinesi gibi algılansa da özel transpalet çeşitlerinde de dikkatli bir kullanım gerekmektedir.
 2. Operatörün fortlift ve yük ekipmanları kullanımı konusunda deneyimli ve öğrenmeye açık bir kişi olması tercih edilmelidir.
 3. Transpaletin teknik ve fiziki özellikleri hakkında bilgi sahibi olunması makinenin en etkili şekilde kullanılması açısından önemlidir.
 4. Yapılacak işin öneminin ve taşınacak yükün içeriğinin bilinmesi de iş verimliliğini ve kalitesini arttırmak açısından son derece önemlidir.
 5. Periyodik bakımlarının yapılması ile aracın uzun ömürlü olması ve uzun süre en yi performans ile çalışması desteklenmektedir.
 6. İş kapasitesine uygun transpalet çeşidi seçimine ayrıca özen gösterilmelidir. Böylece aşırı yüklemeden kaynaklı sorunların önüne geçilir.  Ayrıca transpaletin iş için yetersiz kalması ve iş aksamasının önüne geçilmektedir.

Özel Transpalet Kullanımının İşletmeye Sunduğu Fiyat ve Avantajlar

Özel transpalet çeşitleri ile çalışmalarında ekstra özellik gerektiren işlerin yapılması mümkün hale gelmektedir. Bazı çalışmalar için standart transpalet çeşitlerinin sahip oldukları özellikler yetersiz kalabilir ya da olması gerekenden daha fazla olabilir. Bu durumda özel transpalet seçeneği ile en uygun aracın elde edilmesi mümkün olur.

Başlıca özel transpalet kullanımı avantajları şu şekildedir;

 1. Yapılacak işin en hızlı ve en profesyonel biçimde tamamlanmasını destekler.
 2. Gereksiz yere artacak olan maliyetin düşürülmesini destekler ve olabilecek en düşük enerji ile en yüksek iş verimliliğine ulaşmayı sağlar.
 3. Taşınacak ürünlerin ve bu işlemi yapacak personelin güvenliğinin en üst düzeyde olduğu iş ortamının oluşmasını sağlar.
 4. İhtiyaç duyulan yük kapasitesine göre üretildiği ve sağlam yapılı malzeme kullanımından dolayı uzun ömürlü ve verimliliği yüksek olması ile kazanç sağlamaktadır.

 Gerek duyulması halinde yeni bir özel transpalet çeşidinin tasarlanarak ihtiyacı karşılayacak transpalete sahip olma imkanı her zaman bulunmaktadır.

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Mavi Sk. No:21 İç Kapı No:1 Tuzla/İSTANBUL