Transpaletler

Transpalet Nedir?

Küçük parçalardan oluşan ama çok sayıda olan ürün ve malzemelerin depolanma ve transfer işlemlerinin seri bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak için belli bir sayıda ürünü tek bir parça ürün gibi paketlemek için paletler kullanılmaktadır. Paketlenen ürünler oldukça ağır yükler haline gelmektedir. Ağır olan bu paletlerin taşınması ve indirilip kaldırılması için etkili ve profesyonel çözüm gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Transpalet endüstriyel alanda ve üretim alanlarında sıklıkla kullanılan paletlerin indirilmesi kaldırılması ve kısa mesafelerde taşınmasını kolaylaştırmak için tasarlanmış endüstriyel kaldırma ekipmanları arasında yer almaktadır.

Transpalet Çeşitleri

Transpalet kullanım alanı, kapasitesi ve teknik tasarımı ile farklı şekillerde tasarlanarak üretilmektedir. Her transpalet çeşidinde farklı teknik özellikler ön plana çıkmaktadır. Bu özellikler ile her bir ürün farklı işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Teknik özellik ve tasarımları bakımından transpalet çeşitleri şu şekildedir;

 1. Manuel Transpalet
 2. Akülü Transpalet
 3. Terazili Transpalet
 4. Özel Tasarım Transpalet

Transpalet Kullanım Alanları

Palet halinde bulunan ağır yüklerin kaldırılıp indirilmesi işlemleri insan gücü ve fiziki özellikleri ile pekte mümkün değildir. Bu nedenle de profesyonel çalışma imkanı sunan ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır.  Transpalet çeşitleri tam olarak bu ihtiyaca yönelik olarak tasarlanmış ekipman çeşitleridir. Paketlerin kullanıldığı tüm depo ve işletmelerde transpalet çeşitleri kullanılmaktadır.

Genel ve sektörel anlamda transpalet kullanım alanları şu şekildedir;

 1. Depo ve üretim merkezleri
 2. Alışveriş merkezi
 3. Gıda sektörü
 4. İnşaat ve yapı sektörü

Genel kullanım alanları bu şekilde sıralansa da ihtiyaca yönelik olarak çok farklı sektörlerde ve iş alanlarında kullanılabilmektedir. Palet ile ürün istif ve taşıması yapılan her alanda transpalet çeşitleri profesyonel çözüm sunmaktadır.

Ayrıca kullanılacağı alana ve yapılacak iş kapasitesine uygun olan transpalet çeşidi tercih edilmelidir. Bu sayede tercih edilen ürün ile maksimum düzeyde verimlilik elde etmek mümkün olmaktadır.

Transpalet Kullanım Şekli

Paletler halinde olan yüklerin kısa mesafeli alanlarda yatay düzlemde taşınması transpalet kullanımı ile gerçekleşmektedir.  Hidrolik mekanizması ile kaldırma ve taşıma işlemi gerçekleşmektedir.

Transpalet tasarımında 2 adet çatal bulunmakta ve bu çatallar paletler arasında bulunan boşluklara girmektedir. Bu işlem sayesinde palet halindeki ağırlığın transpalet üzerine yerleştirilmesi sağlanır.

Hidrolik pompa gücü,  çatal boyutları ve kaldırma direncine bağlı olarak transpaletin yük kaldırma ve taşıma kapasitesi oluşmaktadır. Bu kapasite 500 ile 5000 kg arasında değişebilmektedir.

Transpalet kullanımı operatör kontrolünde gerçekleşmektedir. Operatör genellikle transpalet üzerinde ayakta durarak ekipmanı kullanır. Aynı zamanda transpaletin çalışma prensibini, özelliklerini ve nasıl bir kullanım gerektiği konusunda eğitimli bir kişidir. Böylece en yüksek verimlilikle ve güvenli bir biçimde transpalet kullanımı mümkün olmaktadır.

Bu genel kullanım şeması yanında paletin çeşidi ve sahip olduğu özelliklerine göre kullanımda da küçük farklılıklar olabilmektedir.  Bunlar her transpalet çeşidi için hazırlanan kullanım kılavuzlarında ise çok detaylı bir biçimde yer almaktadır.

Transpalet Kullanımı ve Fiyat Avantajları

Transpalet çeşitleri, kullanıcılarına çok sayıda kazanımlar sağlamaktadır. Başlıca sayılabilecek transpalet kullanım avantajları şu şekildedir;

 1. Ağır yüklü paletlerin taşınması çok daha pratik ve daha az güç kullanılarak yapılmasını sağlar,
 2. Oluşabilecek iş kazası risklerini en az seviye indirir ve güvenli bir iş sahası oluşmasını destekler,
 3. Profesyonel çalışma disiplinini destekler, iş verimliliği artar, iş kalitesi ve hizmet sürecinin en etkili şekilde yönetilmesini destekler,
 4. Kullanım alanına, iş kapasitesine ve taşınacak ürün türüne göre en yüksek verimlilikle çalışabilecek çeşitliliğe sahiptir.  Bu özelliği sayesinde ihtiyaca yönelik seçim yapabilme imkanı sunmaktadır.

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Mavi Sk. No:21 İç Kapı No:1 Tuzla/İSTANBUL