Yük Sabitleme ve Nakil Ekipmanları

Yük Sabitleme ve Nakil Elemanları Nedir? 

Eşya ve malzeme taşımacılığında güvenlik son derece önemlidir.  Hem çalışmayı yapanların güvenliğini hem de taşınan ürünlerin güvenliğini sağlamak gerekmektedir.  Yük taşıma ekipmanları işin verimli bir şekilde yapılmasının yanında güvenli bir biçimde yapılması için de tasarlanmaktadır. Yük taşımacılığında sıklıkla kullanılan yük sabitleme ve nakil elemanları nedir? 

Yük sabitleme ve nakil elemanları, taşımacılığı yapılan yük/ürünlerin taşınma sırasında sabit kalmalarını ve hareket etmelerini engelleyecek şekilde tasarlanmış olan ekipman çeşitleridir. Yükün sabit kalması ve hareket sırasında devrilmesi,  kırılması ve farklı şekilde zarar görmesini önlemek amacı ile sabitlenmesini sağlamaktadır.  Nakil işleminin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi açısından sabitleme ve nakil elemanları büyük önem taşımaktadır. Yükün nakil sırasında hareket etmesi yük içeriğine zarar vereceği gibi taşıma işlemi için de risk oluşturmaktadır.  Bu riskin giderilmesi için yük sabitleme ve nakil elemanları tasarlanıp üretilmiştir.

Yük Sabitleme ve Nakil Elemanları Kullanım Alanları

Ürün geliştirme ve tasarlanması ürünlerin kullanıldığı alana göre şekillenmektedir. Kullanım alanında en yüksek verimlilik sağlayacak ve ihtiyaçlara etkili bir biçimde cevap verecek ürünler tasarlanıp geliştirilmektedir. Yük sabitleme ve nakil elemanları da kullanım alanlarındaki mevcut ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirilmiştir.

Yük sabitleme elemanları taşınacak yüklerin sabit kalması ve güvenli bir biçimde taşınması için geliştirilmiştir. Bu nedenle de yük sabitleme ve nakil elemanları kullanım alanları yük taşımacılığı yapılan tüm çalışma alanlarıdır.  Nakliye ve lojistik çalışmalarında bu ekipmanlar etkili bir biçimde kullanılmaktadır.

Yük Sabitleme ve Nakil Elemanları Çeşitleri

Aynı çalışma prensibine dayanan birçok iş için farklı ihtiyaçlar söz konusu olabilir. Kaldırma işlemi 1 kg için de 1 ton içinde aynı işlemdir. Ancak 1kg için gerekli olan güç ve donanım ile 1 ton için gerekli olan güç ve donanı birbirinden farklıdır. Ya da taşınacak ürünün türüne göre farklı teknik detaylar gerekebilir. Yük sabitleme ve nakil elemanları da tamamen bu mantık ile çeşitlendirilmiş ürünlerdir. Her bir çeşit ürün farklı iş ve çalışma alanı için maksimum verimlilik sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yük sabitleme ve nakil elemanları tamamen yükün bir alanda hareket etmeyecek şekilde sabitlenmesi için geliştirilmiştir.

Başlıca yük sabitleme ve nakil elemanları şu şekilde sıralanabilir;

  • Zincirli Kasa Gerdirmeleri
  • Halatlı Çektirme ve Gerdirmeler
  • Eğri Kancalı Zincir
  • Yük Gergi Bantları (Spanzetler)

Yük Sabitleme ve Nakil Elemanları Özellikleri

Taşınacak ağır yüklerin nakil araçlarına yüklendikten sonra hareket etmemesi gerekmektedir. Bu hem nakil işleminin hem de yüklerim güvenliği için son derece önemlidir. Bu nedenle de yük sabitleme ve nakil elemanları özellikleri tamamen yükün sabitlenmesi ne göre geliştirilmiş özelliklerdir. Bu ekipmanlar son derece dayanıklı ve sağlamdır. Yük ağırlığı ve hareket ile birlikte oluşan kuvvete karşı dayanıklılık gerekmektedir. Aynı zamanda yük sabitleme ve nakil elemanları çeşitlerine göre de farklı teknik donanım ve özelliklerden söz etmek mümkün olmaktadır. Her elemanın tasarlanma ve kullanım amacına göre farklı özellikleri bulunmaktadır.

Yük Sabitleme ve Nakil Elemanları Fiyatları

Her üründe olduğu gibi yük sabitleme ve nakil elemanlarında da fiyat araştırması yapılmaktadır. Sabitleme ve nakil elemanları sahip oldukları özellikleri ve donanımı kazandırılırken çeşitli aşamalardan geçmektedir. Bu aşamalar ve kazandırılan her ek özellik için ayrı bir maliyet şeması ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de yük sabitleme ve nakil elemanları fiyatları ekipmanın özelliği ve çeşidine göre farklılık göstermektedir. Ayrıca firmaların ekipman üretim ve temininde izleyeceği yol ve yöntemler farklı olacağı için de firmadan firmaya ürün fiyatlarında farklılık oluşabilmektedir.

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Mavi Sk. No:21 İç Kapı No:1 Tuzla/İSTANBUL