Mini Irgat Çeşitleri

Mini Irgat Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte geleneksel yöntemlerle yapılan birçok işi çok daha konforlu biçimde yapmayı sağlayan ekipmanlar geliştirilmiştir. Mini ırgat ya da mini elektrikli vinç olarak ta bilinen ekipmanlarda bu şekilde üretilmiştir.

Mini ırgat, gemi ve teknelerin sahile ya da bir yere sabitlenmesinde kullanılmak için tasarlanmış bir araçtır. Ucunda çapa bulunan bir zincir ve bu zinciri çekmek için tasarlanmış bir mekanizmaya sahiptir. Gemi ve denizcilik sektöründe son derece etkin bir şekilde kullanılan üründür.

Mini Irgat Özellikleri

 1. Genellikle elektrikle çalışan bir mekanizmaya sahiptir.  Ancak elle çalışan modellerini bulmakta mümkündür.
 2. Ölü yani hareketsiz duran bir ağırlığı çekmek için tasarlanmış bir araçtır.
 3. Mekanizmada bulunan izolatörler (devre kesiciler) ırgata fazla yük binmesi durumunda mekanizma motorunun ve kabloların zara görmesini engellemektedir.
 4. Zincir durdurucu olarak bilinen aksesuar ise çapanın istem dışı düşmesi ve bunun sonucunda organın zarar görmesini engellemek üzere tasarlanmıştır.
 5. Akü, motorun ve ırgatın çalışması için gerekli olan gücü sağlamaktadır.
 6. Farklı yük kaldırma kapasitesine göre tasarlanmış çeşitleri bulunmaktadır.

Mini Irgat Çeşitleri

Mini ırgat yük kaldırma kapasitesi ile çok çeşitli seçeneklere sahiptir. Ancak çalışma şekline ve özelliklerine göre de çeşitliliği bulunmaktadır. Mini ırgat çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Manuel ırgatlar: Elle çalıştırılabilir sisteme sahip olan ırgat çeşitleridir.
 • Tam Akülü Irgatlar: tasarımında akü bulunan ve aküden alınan güç ile çalışan sisteme sahiptirler.
 • Dikey Irgatlar:   Irgat motorunun güverte altında ve ırgatın güverte üzerinde bulunduğunu, zincir kontrolünün üst düzeyde olduğu ırgat çeşididir.
 • Yatay Irgatlar: Irgatın bütün olarak gövde üzerine monte edildiği ırgat çeşididir. Güvertenin altında yer olmaması, güverte altına ulaşımın zor olması ,güvertenin çok kalın olması ve iki çapayı tek ırgat ile kontrol etmek gerekmesi durumunda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Mini Irgat Seçimi ve Fiyatlandırması

 1. Mini ırgat seçimi yapılırken mevcut ihtiyacı belirlemek ve bu doğrultuda en doğru ürünü tespit etmek gerekmektedir.
 2. Ürün çeşitlerini görmek ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Avantaj ve dezavantajları göz önüne alarak seçim yapılmalıdır.

İhtiyacın zamanla değişebileceği düşünülerek uzun süre en verimli şekilde kullanılacak ırgat çeşidi tercih edilmelidir.

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Mavi Sk. No:21 İç Kapı No:1 Tuzla/İSTANBUL