Endüstriyel Yük Ekipmanları

Endüstriyel Yük Ekipmanları Nedir?

Endüstriyel çalışma alanlarında yapılan işler oldukça ağır ve zahmetli olmaktadır. İş verimliliğini arttırmak, işin yapılma süresini kısaltmak, ürün ve hizmet kalitesini arttırmak ciddi bir ihtiyaç haline gelmektedir. Ağır yüklerin kaldırılması gibi işler ise insan gücü ile yapılması çok zor ve imkansız olan işlerdir.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ve yeni bilgi ağının oluşması ile yaşamın daha kolay ve konforlu bir hale gelmesi için çalışılmaktadır. İnsanın içinde bulunduğu durumu daha iyi hale getirme isteği her dönemde varlığını sürdürmüştür. İhtiyaçların çözümüne yönelik fikirler ile teknoloji yaşamın içerisine dahil edilmektedir.

Endüstriyel yük ekipmanları, endüstriyel çalışma alanda yaşanan zorlukları çözümlemeye yönelik geliştirilmiş araçlardır. Ağır yüklerin indirilip, kaldırılması ve taşınması konusunda yaşanan sorunların çözümünde etkili olan araçlardır. Bu ağır yükler üretilen ürün, üretimde kullanılan araçlar ya da ham madde olabilmektedir. Bu ihtiyaca yönelik olarak endüstriyel yük ekipmanları tamamen yük kaldırma ve kısa mesafeli taşıma işlemleri için geliştirilmiştir.

Endüstriyel Yük Ekipmanları Çeşitleri

Platformlar: Yüksekte olan çalışma alanlarına çıkmak için kullanılan ekipman çeşididir. Merdiven ya da asansör ile ulaşım bulunmayan alanlarda platformlar etkili olmaktadır. Yüksekte bulunan çalışma alanlarında iş yapabilmek için profesyonel çalışma alanı oluşturmaktadır. Bina cephelerinde yapılacak, tadilat, tamirat, bakım- onarım, yalıtım, boyama ve temizlik işlerinin güvenle yapılmasını sağlar.

Caraskal: Diferansiyel palanga sistemi ile çalışan bir endüstriyel yük ekipmanı çeşididir.  Kaldırma kuvvetleri kaldırılan yük ağırlığından daha azdır. Dikey olarak yük kaldırma özelliğine sahiptir.  Uzun süre yükü kaldırma ve uzun süre kullanım imkanı sunması ile sıklıkla kullanılmaktadır. Kapasitesi ve özelliklerine göre farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Hubzug: Yüksek ağırlığa sahip olan iki cismin zincirle bağlanarak birbirine yaklaştırılması işini yapabilmek için geliştirilmiş bir ekipman çeşididir. Bazı alanlarda opçuk ismi ile de tanınmaktadır. Caraskaldan farklı olarak yatayda iş yapabilme özelliğine sahiptir. Zincir boyları genellikle 1.5 metre olarak üretilmiştir. Ancak ekleme yaparak  kullanılması da mümkün olmaktadır.

Forkliftler: İnsan gücünün yetmediği ağır yüklerin kısa sürede taşınması işleminde kullanılmaktadır. Taşıma kapasitesi ve tasarımında bulunan teknik özelliklere göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kolay ve rahat bir kullanım imkanı sunmaktadır. Yapısında bulunan iki çatal nedeni ile çatallı olarak ta adlandırılmaktadır.

Transpaletler: Yüklerin indirilip kaldırılması işlemlerinde kolaylık sağlayan araçlardır. Yükleme ve boşaltma işlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Sahip olduğu özellik ve kapasitesine göre çeşitli seçeneklerle kullanıcıya sunulmaktadır.

Elektrikli Mini Vinçler: İndirip kaldırma işlemlerinde kullanılan endüstriyel yük ekipmanı çeşididir. Kolay montaj edilip, kolay taşınabilir olması nedeni ile tercih edilmektedir. Dayanıklı ve sağlam yapısı ile farklı kapasite ve özelliklere sahip çeşitleri bulunmaktadır.

El ve Yük Arabaları: Ağır yüklerin az bir kuvvet kullanarak taşınabilmesi için geliştirilmiş ekipman çeşitleridir. Profesyonel çalışma imkanı sunmakta ve teknik özellik ve donanımlarına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Endüstriyel Yük Ekipmanlarının Kullanım Alanında Sağladığı Kolaylıklar

  1. Ağır yüklerin daha az kuvvet ve enerji harcanarak iş sürecine dahil edilmesini sağlamaktadırlar.
  2. İndirme kaldırma ve taşıma işlemlerinin profesyonel bir şekilde ve daha hızlı yapılmasını sağlamaktadırlar.
  3. İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun çalışma şartlarının oluşturulmasında son derece etkili olmaktadır.
  4. Zaman, maliyet ve iş kalitesini arttırma açısından büyük ölçüde kazanç sağlamaktadırlar.
  5. Ürün ve hizmet kalitesinin artırılması ile günümüz piyasa koşullarına uygun hizmet verebilme imkanını sağlarlar.
  6. Uzun ömürlü kullanıma sahip olmaları ile dikkat çekerler. Yüksek performansla verimliliği arttırırlar.

Farklı seçenek imkanlarının bulunması ile işletmelerin iş kapasitesine uygun olan endüstriyel yük ekipmanı çeşitlerini tercih edebilmesine olanak sağlamaktadır.

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Mavi Sk. No:21 İç Kapı No:1 Tuzla/İSTANBUL