Halatlı Vinçler

ELEKTRİKLİ HALATLI VİNÇLER

Vinçler ağır yüklerin kaldırılması sevkini sağlamak için farklı yapılar ve çalışma şekline sahip makinalardır. Vinçler çok farklı ve zorlu koşullarda çalışabilirler;  zor ve zaman alan işleri kolay hale getirerek işletmelerde zaman ve iş gücü tasarrufu sağlayan dayanıklı, sağlam yapılı ürünlerdir.

Vinç yapısı ihtiyaca göre tasarımları, hız ve taşınacak yüke göre birlikte kullanıldıkları ürünlerle çeşitlenen ürünlerdir. Modüler yapılarının yanında basit tasarımları az ve düşük bakım maliyetleri; kolay entegre ola bilen basit yapıları işletmeler için vazgeçilmez bir sınıfta değerlendirilmelerini sağlamaktadır. Bir vinci oluşturan parçalar ve çalışma şekli aşağıda yer almaktadır.

ELEKTRİKLİ HALATLI VİNÇ PANOSU

Kullanılan işletmede sağlanan elektriğin hareket enerjisine dönüşmesi için düzenlendiği ekipmanların korunmasını ve güvenli çalışmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. IP54 koruma sınıfına göre kablolu veya uzaktan kumanda kondaktör ve diğer bileşenleri barındıran elektrik motorlarını kumandasını sağlayan kısımdır.

ELEKTRİKLİ HALATLI VİNÇ KUMANDA BUTONU 

İhtiyaca göre farklı tasarım ve çeşitlere göre imal edilebilirler. Vinçlerin hareket sayıları ve hız ihtiyaçlarına göre buton sayısı artabilir veya azalabilir. Kumanda butonları IP65 koruma sınıfına göre yüksek güvenirlik sağlayacak şekilde acil stop butonu ile birlikte üretilmektedir.

ELEKTRİKLİ HALATLI VİNÇ ŞARYOSU

Yüklerin sevk edilmesi ve konumlandırılması için kullanılan, ihtiyaca göre alçak tavan veya standart tipleri yer alan mekanizmadır. Vinçlerin monoray yani ray üstünde ileri geri veya sağa sola hareketlerini sağlaması için kullanılır. IP54 koruma ve F tipi izolasyon sınıfına tabidir. Hareket manuel olarak veya elektrikle çalışan frenli ve konik rotorlu elektrikli motorlar tarafından sağlanır. Talep edilen çalışma süratine bağlı olarak tek veya çift hızlı olarak imal edilebilir. Yürütme Putrelleri 90 ile 300 mm arasında manuel olarak ayarlanabilmekte bu sayede farklı ray ebatlarında çalışmasına olanak sağlanmaktadır.

ELEKTRİKLİ HALATLI VİNÇ REDÜKTÖRÜ

Elektrikli vinçler taşıma momentlerinin tambura doğru şekilde hareketini sağlamaktadır. Vincin gövdesinde ısıl işlemden geçmiş dişili grubuna sahip iki kademeli redüktör bulunmaktadır. Yüksek kaliteli ve uzun ömürlü malzemeden üretilmeleri vincin yük kaldırma veya indirmesi çalışma sırasında çıkacak yüksek sesin önüne geçmesine dişli kırma ve arıza olasılığının düşmesine olanak sağlar.

ELEKTRİKLİ HALATLI VİNÇ BAĞLANTI KAPLİNİ

Motor sağlamış olduğu gücü yani momentini mil yardımıyla redüktöre aktaran parçadır. Açısal ve eksenle hareketi doğru ve verimli bir şekilde kompanse ve güvenli çalışmasını sağlar.

ELEKTRİKLİ HALATLI VİNÇ TAMBURU

Halat sarımının yapıldığı; halatın yivli kanallar vasıtası halatın doğru yerleşmesini sağlayan parçadır.  Elektrik motoru ve redüktör arasında yer alan bu gövde DIN 15020 standartlarına uygun üretilmektedir.

 ELEKTRİKLİ HALATLI VİNÇ GÖVDESİ

Vinç gövdesi üzerinde yer alan diğer parçalarının bir araya getirir. Çelikten imal edilen vinç gövdesinin tasarımı verimlilik veya yük esasına göre değişiklik göstermektedir. Standart tasarım vinçlerde gövdenin bir ucuna motor bir ucuna ise redüktör monte edilmiştir. Ek taşıyıcı ekipmanları ve donam sayısına göre halat ucu, switchler ve şaryo direk olarak gövdeye bağlanır.

ELEKTRİKLİ HALATLI VİNÇ KILAVUZU

Halatların düşey hareketleri sırasında halatın tambura doğru sarımını yükün emniyetli kaldırılmasını sağlar. Halatın dönmesi ve birbirine sürtmesini engelleyerek kullanım ömrünü ve halatın kopmasının önüne geçer.

ELEKTRİKLİ MONORAY HALATLI VİNCİN KALDIRMA MOTORU

Trifaze veya monofaze olarak üretilebilen vinç motorları asenkron, kendinden manyetik frenli ve konik rotorludur. Kullanıldığı ülke veya alana göre faz değerleri değişiklik göstermektedir. Yüksek kalkış gücü ve manyetik frenleme özelliği bulunan motorlar kolay monte edilebilir, hızlı ve emniyetlidir. Vinçler genel olarak IP54 sınıfına göre imal edilmektedir. Vinçlerin Motor frenleri ise IP22 EN 60529 koruma sınıfına göre izolasyonları da isteğe göre F izolasyon sınıfına göre veya exproof olarak imal edilmektedir. Standart imalatında alt ve üst hareket limit sınırlayıcılı, tek hızlı ve ısıya karşı korumalı olarak imal edilmektedir.

ELEKTRİKLİ HALATLI VİNÇ KANCASI

DIN 15400 standardına göre üretilen kancaların donam sayısı ve kanca yapısı kullanıma göre değişiklik göstermektedir.

Vinsan Vinç Bünyesinde Yer Alan Vinç Ürünleri

  • Elektrikli Halatlı Vinç
  • Elektrikli Zincirli Vinç
  • Gezer Köprülü Vinç
  • Pergel Vinç
  • Portal Vinç
  • Exproof Vinç
  • Monoray Vinç
  • Irgat Vinç

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Peker Sk. No:21/A Tuzla/İSTANBUL