Zincirli Vinç

Zincirli Vinçler

Zincirli vinçler, özellikle son yıllarda pek çok sektörde kullanımı tercih edilen makineler arasında yer alır. Zincirli vinçler dişli çarklar üzerinde hareket etme yeteneğine sahip olan makinelerdir. Bu nedenle de taşıdıkları yükleri kusursuz bir şekilde taşımakta ve hiçbir zarara sebep olmamaktadır.

Zincirli vinçler üst düzeyde iş güvenliği de sağladığı için kullanımı tercih edilen makineler arasında bulunmaktadır. Zincirli vinçlerin seçiminde asıl önemli olan ne kadar ağırlıktaki yüklerin taşınmak istendiği olmaktadır.

Zincirli Vinç Nedir?

Zincirli vinç son zamanlarda başta inşaat sektörü olmak üzere ağır yük taşınmasını gerektiren her sektörde kullanımı tercih edilen makinelerdir. Zincirli vinçler taşıyabildikleri yük kapasitesine göre farklı türlerde olmaktadır.

Bu nedenle her sektör için uygun olacak bir zincirli vinç çeşidi bulmak mümkündür. Ayrıca kullanım şekilleri oldukça kolay olmakta ve insan gücünün yetersiz kaldığı durumlarda oldukça kurtarıcı bir makine olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zincirli Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok alanda kullanılan zincirli vinçler, farklı çeşitlerde de olmaktadır. Genel olarak zincirli vinçlerin boyları 3 metre ve 18 metre arasında değişmektedir. Aynı zamanda kaldırabildikleri yükün miktarına göre de 1 tonluk ya da 10 tonluk arasında değişen tipte zincirli vinç bulunmaktadır.

Kullanım alanlarına göre de zincirli vinçler arasında ayrım yapılabilir. Bazı zincirli vinçler daha büyük alanlarda kullanılmaya uygunken bazı zincirli vinçler ise ev ya da atölye gibi daha küçük alanlarda kullanım için uygun olmaktadır. Zincirli vinç çeşitleri ise şu şekildedir;

 • Mini elektrikli halatlı zincirli vinç
 • Elektrikli stüdyo vinç
 • Elektrikli halatlı zincirli vinç
 • 4 hareketli halatlı zincirli vinç

Bu zincirli vinç çeşitleri arasında yer alan 4 hareketli halatlı zincirli vinç türü özellikle inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Çünkü bu vinç türü 4 farklı şekilde hareket edebilme yeteneğine sahip olduğu için bir yükün istenilen yere taşınması konusunda oldukça etkilidir.

Zincirli Vinç Fiyatları

Zincirli vinç fiyatları konusunu bu alanda çalışan kişiler merak etmektedir. Her ne kadar zincirli vinçlerin kolay kullanım şekilleri olsa da yapılarından ötürü diğer vinç türlerine göre daha maliyetli olabilmektedir. Ancak birçok farklı zincirli vinç modeli olduğu için zincirli vinç fiyatları da buna göre değişim göstermektedir.

Bu nedenle oldukça uygun fiyatlı zincirli vinç de bulmak mümkündür. Kullanıldığı alana göre az yer kaplaması ve oldukça basit bir kullanım şekli sunma sebebi ile günümüzde pek çok sektörde tercih edilen vinç türleri arasında zincirli vinçler ön planda yer almaktadır.

Zincirli Vinç Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde gelişen teknolojinin son ürünleri arasında yer alan zincirli vinçler ağır yük kaldırılması ya da taşınması gereken her yerde kullanılabilen makinelerdir. Çeşitli boyutlarda olan zincirli vinçler pek çok farklı sektörde kullanılmaktadır.

Zincirli vinçler başta kullanım kolaylığı olmak üzere pek çok farklı özelliğe sahiptir. Bu sebeple de başta inşaat sektörü olmak üzere birçok farklı sektörde kullanım alanı bulunmaktadır. Aynı zamanda oldukça da küçük boyutlarda da olabilmektedir. Zincirli vinçlerin özelliklerini ise şu şekilde belirtmemiz mümkündür;

 • Farklı boyutlarda olabilir
 • İnsan gücünün yetmeyeceği ağırlıkları kolayca kaldırır
 • Zaman tasarrufu sağlar
 • Kullanımı kolaydır
 • Bakım masrafları azdır
 • Küçük boyutlarda olanları evde bile kullanılmaya uygundur
 • Uygun fiyatlıdır
 • İş güvenliği standartlarını sağlar

Zincirli Vinç Kullanım Alanları Nerelerdir?

Her vinç türünde olduğu gibi zincirli vinçler de insan gücünün kaldırmaya ya da taşımaya yetmeyeceği büyüklükteki ağır yükleri kaldırmak ve taşımak için kullanılır. Bu nedenle ağır yük taşınması söz konusu olan her alanda zincirli vinç kullanımı görülmektedir.

Bu alanlar arasında gıda sektörü, depo, demir-çelik fabrikaları, tersane, maden, tarla, stüdyo, şantiye ve üretim tesisi gibi pek çok farklı sektöre ait kullanım alanları yer almaktadır. Bu nedenle ağır yük taşınması gereken her sektörde zincirli vinç kullanımına yer verildiğini söylemek doğru bir çıkarım olacaktır.

Zincirli Vinç Bakımı Nasıl Yapılır?

Zincirli vinçler büyük inşaat sektörlerinden daha küçük atölye tarzı çalışma alanlarına kadar pek çok yerde kullanılır. Bu kadar geniş bir kullanım alanının olması, zincirli vinçlerin periyodik bakım işlemlerinin kolay ve uygun olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca zincirli vinçler oldukça kolay kullanıma sahip makinelerdir. Çok büyük bir alan kaplamamaları da özellikle küçük atölye tarzı işyerlerinde kullanılmak için uygundur.

Zincirli vinçler üretimleri esnasında bakım ihtiyaçları en az olacak şekilde üretilir. Ancak zaman içinde ve kullanıma bağlı olarak zincirli vinçlerin de bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. Özellikle zincirli vinçler çamur, toz ve toprak gibi dış etkenlerden korunarak kullanılmalıdır. Bu sayede kullanım ömrü uzamakta ve bakım işlemlerine çok da gerek kalmamaktadır.

Yalnızca dikkat edilmesi gereken nokta zincirli vinçlerin zaman içinde yük taşımaktan dolayı hasar görebilir. Bu nedenle zincirli vinçlerin düzenli aralıklar ile yağlanması gerekmektedir. Ayrıca zincirli vincin taşıyabileceği ağırlık miktarından daha yüksek miktarda ağırlık taşınmaya çalışılmaması da kullanım ömrünü uzatmaktadır.

Telefon

0506 458 5006

E-posta

[email protected]

Adres

Evliya Çelebi Mah. Peker Sk. No:21/A Tuzla/İSTANBUL